Ve financování sportu bude vždy problém. Za poslední roky se snížily finance jdoucí do sportu o desítky procent. Ano, město může podporovat sport, je ale nutné stanovit pravidla a odpovědět si na několik otázek. Např.
1. Je financování sportu založeno na obecně známé a schválené koncepci rozvoje sportu ve městě?
2. Pokud podobná koncepce existuje, na jaké úrovni byla schvalována a jak je dostupná veřejnosti?
3. Jedná se o pravidelný dotační program zaměřený na sport (naproti ad hoc financování)?
4. Existují jasně stanovená a definovaná pravidla vymezující status oprávněného žadatele, oblast dotovaných aktivit, kritéria hodnocení žádostí?
5. Jsou žadatelé informováni o kritériích, formě a průběhu výběru projektů určených k financování?
6. Jakým způsobem probíhá hodnocení podaných žádostí, existuje jmenovaná hodnotící komise?
7. V případě financování sportovních organizací, je nějakým způsobem zjišťováno, jak jsou tyto sportovní instituce financovány z jiných zdrojů?
8. Jsou sportovní organizace a sportovní aktivity financovány sponzoringem městských firem.
9. Pokud takovýto sponzoring je možný, jsou tyto příspěvky evidovány pracovištěm města odpovědným za oblast sportu pro zcela nutnou statistiku?
10. Jsou náklady vynaložené na sport nějakým způsobem vyhodnocované, jaký je přínos pro město?
Až bude toto vyřešeno, můžeme hovořit o transparentní podpoře sportu ve městě. To, že hokejisti dostali peníze je možná správné, ale naprosto nesystémové. A nic na tom nezmění ani to, že "něco" dokázali. Vždyť "dostali" novou halu, která se stavěla jak české dálnice (za šílené peníze). Jen jsem zvědav, až se bude dotace hodnotit a bude se předkládat, kolik byly tržby z prodeje vstupenek. Aby se tam jednou nechodilo za 400,- Kč za lupen, aby tržby zajistily potřebnou sumu.