Kluziště na náměstí

neděkujeme...

Kluziště na náměstí

Příspěvekod rajnoha » 02 pro 2015 10:41

Že má být na náměstí na Vánoce kluziště se ví už dlouho. Organizuje ho Zahrada Čech - tedy pan Wünsch a tím pádem i Severočeši (toto spojení je důležité).
Přišlo mi to jako výborný nápad, hezké zpestření a konečně dobrá věc od téhle partičky co zabila například Farmářské trhy.
Ouha, byl jsem bláhový. Nyní několik faktů.
Kluziště má rozměry 20x10 metrů - malé, ale nevadí.
Kluziště není ledové, ale plastové. Rychle tupí brusle - má tam být služba, co je bude vozit na stadion k nabroušení. Na ploše je nalitý nějaký roztok pro lepší vlastnosti, někde ho nazývají olejem. Kdo chce, může si vygooglit reference na takováto hřiště - vládne nespokojenost. Budiž, je to pro radost a ne na výkon.
Podle mých informací ze dvou zdrojů se má za vstup na kluziště platit. Ok, nic proti ničemu, uvidí se za kolik.
Pan Dostál se prezentuje tím, že na hřiště sehnal dotaci. Ovšem už nedodává celou pravdu, dodám ji tedy já - dotace je od města, a není schválená, schválit se má až v polovině doby, kdy tam hřiště dávno bude. Asi si to kluci holt dobře upekli.
Kolem hřiště jsou reklamy. Společností navázaných na pana Dostála a okolí. Poněkud nevkusné, takže idylka vánočního náměstí je dokonale zkažená.

Před lety byl na náměstí na Vánoce autodrom. Všichni na to nadávali a teď tu je další opičárna.
Smutné je, že pan Wünsch bude argumentovat dětmi, a že to je pro ně a komu se to nelíbí, tak je necita. Ono je to ale především pro peněžky pár lidí a děti jsou jen rukojmími. Smutné.

A perlička na závěr? Zahrada Čech údajně chce to hřiště po pronájmu odkoupit. Doufám, že ne za městské peníze jako stánky, ale hezky za své. Vlastně i za naše, město na Zahradu doplácí :(
rajnoha
 
Příspěvky: 183
Registrován: 16 zář 2010 13:18

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod simi » 03 pro 2015 12:30

Ať se udělá cokoliv, ať to udělá kdokoliv, pokaždé se někdo najde , kdo reje. Aspoň bude zítra hezky. :idea:
simi
 
Příspěvky: 132
Registrován: 22 črc 2010 07:55

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Ropovod » 03 pro 2015 12:41

Před 26ti lety jste také ryl, nebo spořádaně počkal až jak to dopadne?
Uživatelský avatar
Ropovod
 
Příspěvky: 137
Registrován: 29 kvě 2010 00:40
Bydliště: Ltm

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Vladislav Liška » 03 pro 2015 15:45

Jen info, kluziště je placené, 25 Kč.

Jsem docela zvědav jak to bude využívané nebo nebude. Pohledově to k vánocům moc nejde, ale co v dnešní době jde. Mně spíše vadí, že stánkaři totálně ucpávají cestu od spořky ke Corsu, tam se nedá projít jak tam mají nastrkané cetky a lidi se tam zastavují :(

Osobně to jako rytí neberu, možná tak to, že zabili farmářské trhy, jenže i to je bohužel pravda.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 966
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod selský rozum » 06 pro 2015 22:09

Předesílám, že nejsem politicky aktivní a nemám nic společného se Severočechy vyjma toho, že je znám, stejně jako většinu dalších lidí z ostatních politických stran v Litoměřicích. Připojuji se pouze s mým pohledem na tuto kritiku:
Předně, učebnicovým základem každého podnikání je vytváření zisku. Vše má své náklady a výdaje a kdo podniká jen tzv. nulu od nuly, tak je blízko krachu, protože pokrýt podnikáním pouze výdaje je reálně ekonomicky dlouhodobě neudržitelné. Bohužel realita je, že dle části závistivé české veřejnosti ten, kdo vytváří zisk, je minimálně zloděj, ale našly by se i další nadávky na podnikatele, kteří jsou na rozdíl od jiných úspěšní a nestojí před hrozícím bankrotem.
Nyní k věci:
Jsem přesvědčen, že důvodem k realizaci této atrakce je pouze dobrá vůle udělat něco, co v Litoměřicích ještě nebylo a co by mohlo alespoň u části veřejnosti vzbudit zájem. Nikdo svéprávný si snad nemůže skutečně myslet, že toto kluziště někomu přináší zisk a plní peněženky?!? Kdo má z kluziště na náměstí peníze? Zaprvé ten, kdo kluziště půjčil a pak ti, kteří zajišťují celý měsíc provoz. Každý tedy, kdo dostává zaplaceno, poskytuje nějaké plnění a to bud pronájmem věci, nebo svou prací. Pokud by se nesehnali sponzoři, kterým se poskytl reklamní prostor na mantinelech, tak by žádné kluziště nebylo a stejně tak, pokud by město neslíbilo příspěvek, tak by k realizaci této myšlenky vůbec nedošlo. Výběrem 25,-Kč za osobu se při celkovém součtu návštěvníků nemůže naplnit kapsa, protože k plnému vytížení kluziště nikdy nedojde. Symbolických 25,-Kč za osobu tedy nemůže žádný alespoň trochu věci znalý člověk považovat za prostor k namaštění si kapes.

Ani snad nemá smysl vyjadřovat se k velikosti plochy, která je přímo úměrná s výší nákladů a současně by mě nenapadlo kritizovat povrch, protože skutečná ledová plocha by vyšla mnohonásobně dráž a při teplém počasí by se v celkovém součtu mohla blížit až k miliónovým nákladům a to není reálné, aby se pouze z provozu kluziště někomu rentovalo.

Vymýšlet tedy konspirační teorie, že to někdo dělá pro to, aby na tom jakýmkoliv způsobem vydělal je v tomto případě reálně objektivně zcela nemožné!
selský rozum
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 pro 2015 21:09

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod selský rozum » 06 pro 2015 22:51

...a ještě pro doplnění. Pokud vím, kluziště není nápadem Zahrady Čech. Ta pouze přistoupila na to, že pomůže provoz kluziště zajistit. Kdyby se Zahrada Čech odmítla na této aktivitě podílet, tak by se nenašel jiný subjekt, který by tuto neziskovou aktivitu vzal dobrovolně na sebe a tím by ani nebylo co kritizovat. Osobně se velmi divím, že je vůbec někdo v Čechách veřejně aktivní, protože ať udělá v dobré víře kdokoliv cokoliv, tak je za to vždy "po zásluze" potrestán!
selský rozum
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 pro 2015 21:09

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod rajnoha » 07 pro 2015 15:12

Proč to prosím chápete jako závist? Vůbec nezávidím těm zmíněným několika panům, kterým z toho kápne. Bohužel to je ale na úkor litoměřických občanů. Víte co by se s tou dotací od města dalo udělat prospěšnějšího? Opravit některé věci, přihodit na kulturu, klidně udělat i další granty atd. Místo toho se peníze dají na podporu komerčního projektu, který nám náměstí nezkrášlí a jak tak pozoruju ten "frmol" na kluzišti, tak ani moc lidí neobšťastní. Z mého pohledu se tedy jedná o vyhozené peníze připomínající rozdávání zakázek kamarádům Centrem cestovního ruchu, o čemž si štěbetají i vrabci na střeše. Výdělek tedy není oněch 25 kaček, a věřím tomu, že ani ta kamarádská reklama na kluzišti, výdělek je ono městské kilíčko a hlavně ty politické body, my jsme ti kabrňáci, co udělali kluziště na náměstí! akorát to tady vypadá spíše na propadák, takže nakonec body nebudou, ale kilčo bodne, hlavně, když neteklo z našeho. Kdo konkrétně v tomhle případě vyhrál je vcelku jedno, smutné a důležité je to, kdo prohrál. My litoměřičtí občané.
rajnoha
 
Příspěvky: 183
Registrován: 16 zář 2010 13:18

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Filda » 07 pro 2015 15:50

Dobrý den. Já si také nemyslím, že se kluziště postavilo jako charita. Jde o zřejmý komerční záměr. Kluziště se bude krýt v termínu s Vánočními trhy, které pořádá Zahrada Čech. A cílem kluziště je přilákat více občanů = zákazníků. Takže za mě to určitě charita není. No a pokud se z města "vytáhne" 100 tisíc Kč, pro pořadatele velmi dobré. Ale chodím téměř každý den okolo kluziště a velký zájem o něj není. Je tam většinou prázdno. Komerční záměr tedy zatím nevychází. A pokud to bylo myšleno jako čistá charita, proč to proboha neorganizovalo město přímo?
Filda
 
Příspěvky: 30
Registrován: 20 srp 2014 15:47

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Petr Urbánek » 07 pro 2015 23:20

Zdá se, že nastal čas, aby nám pan Zahrada Čech nalil čistého vína. Obhajoba od záhadného anonymu nazvaného "selský rozum", který si zřídil účet pouze pro tento jeden jediný účel, totiž značně pokulhává.

Dle žádosti o dotaci předložené Zahradou Čech jsou celkové náklady 875 tis.Kč za pronájem plastového kluziště o rozměru 10x20m (tzn. 200 m2) na necelý 1 měsíc (viz str. 70-73 na odkazu https://www.litomerice.cz/images/Clanky ... 2-2015.pdf). Město na tuto akci tedy neposkytne pouze dotaci 100 tis.Kč, ale přispěje ještě mnohem více prostřednictvím spoluvlastněné společnosti Zahrada Čech. Částka 875 tis.Kč se skládá hlavně z :
200 tis.Kč za honoráře
268 tis.Kč půjčovné atrakce
300 tis.Kč podesta kluziště
30 tis.Kč ozvučení
30 tis.Kč propagace
47 tis.Kč ostatní

Dle zveřejněných informací pořídili v Žatci pronájem skutečné ledové plochy o velikosti 15x30m (tzn. 450 m2) na 3 měsíce za 1,1 mil.Kč a celkové náklady nepřesáhnou 1,6 mil.Kč (viz http://zatecky.denik.cz/zpravy_region/z ... 51125.html).

Srovnání celkových nákladů na plastové kluziště 4.375,- Kč/m2/měsíc v Litoměřicích oproti celkovým nákladům na skutečnou ledovou plochu 1.185,- Kč/m2/měsíc v Žatci mluví samo za sebe. I když se cena v Kč/m2/měsíc obvykle mírně snižuje u větší plochy pronajmuté na delší dobu, očekával bych, že plast vs. skutečný led by měl tuto nevýhodu více než vyvážit. Namísto toho je však cena v Litoměřicích téměř 4x vyšší než v Žatci.

Neodvažuji se hodnotit zda byla skutečným motivem pro instalaci kluziště v našem městě snaha poskytnout občanům novou vánoční atrakci, jak tvrdí Severočeši, či zda si chtěl spíše někdo na této zakázce namastit vlastní kapsu, jak spekulují někteří autoři příspěvků na tomto fóru. Dle dosavadního velice malého zájmu veřejnosti o bruslení na tomto kluzišti je však více než zřejmé, že se tato akce Severočechům moc nepodařila a že přínos pro občany města je mnohem menší než vynaložené peníze, které mohly být využity mnohem účelněji jinde. Doufejme, že se na Zahradě Čech z této chyby i z letošního chaosu kolem farmářských trhů poučí a v příštím roce již nebudou stejné chyby znovu opakovat.

Petr Urbánek
Uživatelský avatar
Petr Urbánek
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 254
Registrován: 16 kvě 2014 13:25

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod simi » 08 pro 2015 05:34

všem krásné ráno a dotaz na Petra, jsme tudíž lepší, utratit 875 tis, nebo jsme měli dát 1,6 mil? Kritizuješ nebo chválíš? A odpověď na druhý dotaz, v 89 jsem čekal jak to dopadne a nevěřil , že takto :roll:
simi
 
Příspěvky: 132
Registrován: 22 črc 2010 07:55

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod rajnoha » 08 pro 2015 08:47

Simi, koupíte si za 87 korun salám co je hnusnej a nesníte ho a nebo salám za 160 co ho sníte a pochutnáte si a navíc víckrát, protože bude o dost větší? Co asi tak vyjde levněji? Všimněte si v obchodě u zboží na cenovkách mají ještě cenu přepočítanou na kilogram nebo na 100 gramů, tak aby každý viděl co je vlastně výhodnější. To je to co udělal pan Urbánek, tak aby to nejen pro vás bylo jasně vidět.
rajnoha
 
Příspěvky: 183
Registrován: 16 zář 2010 13:18

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Petr Urbánek » 08 pro 2015 10:19

simi píše:všem krásné ráno a dotaz na Petra, jsme tudíž lepší, utratit 875 tis, nebo jsme měli dát 1,6 mil? Kritizuješ nebo chválíš?

Měl bych snad chválit, že nám někdo pořídil za hodně peněz málo muziky, a to ještě tak mizerné, že o její poslouchání stojí jen hrstka z nás ?

Nebylo by lepší pořídit za 600 tis.Kč na celý prosinec skutečnou ledovou plochu o velikosti 15x30m, takže by na ní mohly dopoledne bruslit školy (na Wunschův plácek se celá třída bohužel nevejde) a odpoledne by ji s chutí využívali občané města (o bruslení na naolejovaném plastu stojí málokdo, ale ledové plochy v centrech měst bývají všude plné) ? Díky ušetřeným téměř 300 tis.Kč by se nemuselo vybírat od občanů vstupné a kluziště by mohlo být vyzdobeno do skutečné vánoční atmosféry, namísto oblepení reklamami spřátelených firem.

Myslím, že je tento projekt docela hezkou ukázkou jak to v našem městě již dlouhé roky funguje. Většina projektů a zakázek je předražených, což si občané, díky absenci relevantních informací, neuvědomují a tak oceňují i to málo, co bylo za hodně peněz pořízeno. To že za stejné peníze mohli dostat mnohem více jim samozřejmě nikdo z vedení města neříká. A všichni ostatní, kdo se o to jenom náznakem pokusí, či se dokonce odváží navrhnout změnu, jsou pasováni za kacíře s cílem upálit je zaživa :(

Petr Urbánek
Uživatelský avatar
Petr Urbánek
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 254
Registrován: 16 kvě 2014 13:25

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Petr Urbánek » 08 pro 2015 18:36

Tak ledy se začínají rychle hýbat a od zítřka se asi významně zvýší návštěvnost kluziště. Místní školy dnes údajně obdržely nabídku (rozuměj příkaz) kluziště využívat.

Že by odpovědné osoby toto fórum podrobně sledovaly a chtěly tak rychle napravit statistiky návštěvnosti ? V příštím RZ se třeba dočteme objektvní a vyváženou informaci o velkém zájmu veřejnosti a potřebě zopakovat stejnou akci i v dalších letech.

V tomto okamžiku si hlavně přeji, aby se školní děti při bruslení na plastu nezranily.

Petr Urbánek
Uživatelský avatar
Petr Urbánek
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 254
Registrován: 16 kvě 2014 13:25

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod selský rozum » 09 pro 2015 02:44

To jsou dost divné a hodně neúplné počty!

Město Žatec uvolnilo na kluziště 1,6 mil. Kč, ale současně předpokládá náklady ve výši 1,7 mil.Kč?!? A co ten asistent prevence kriminality při městské policii? Ten tam bude zadarmo? A co další obsluhující personál? Ta plocha se bude udržovat sama? Nebude potřebovat dohled např. elektrikáře a dalších osob? A to není zdaleka všechno. Jaké budou mít náklady na instalaci a deinstalaci dřevěných stánků, laviček, gumových pásů? Provoz toalet bude také bez nákladů a budova radnice bude do večerních hodin otevřena také bez dozoru? Jasně se tam také píše, že se počítá ještě ze sponzoringem, takže celkové náklady jsou velmi nejasné.

Kde Urbánek vzal částku 600 tis. Kč, za kterou by se na celý prosinec dala zajistit skutečná ledová plocha o velikosti 15x30m, to je dalším vrcholem demagogie a manipulace s fakty!

Urbánek by samozřejmě přesně předem věděl, zda bude či nebude o kluziště zájem. Určitě by nepotřeboval sponzory a když, tak tajné, aby nikdo nevěděl kdo co podporuje. Stejně tak, už po týdnu je všem jasné, že je to nepovedený projekt. To, kde a kdo si z tohoto projektu namastil kapsu je také jistě každému zřejmé.

Mimochodem, o tom, jak to v Litoměřicích funguje svědčí mimo jiné to, že jsme se po Chrudimi stali teprve druhým městem v České republice, které bylo zařazeno do nejvyšší Kategorie A Místní agendy 21, jež je výrazem vysoké kvality veřejné správy. To je ale jistě zanedbatelné ocenění. V Litoměřicích se totiž objevil spasitel Urbánek, čistota, soudnost a inteligence sama, který nám jednou všem ukáže, jak by se vše mělo dělat, jelikož on všechno ví, všechno zná a je mistr nad mistry.
selský rozum
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 pro 2015 21:09

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Petr » 09 pro 2015 08:02

Chci jen dodat, že instalování kluziště vzešlo také z iniciativy dětských školních parlamentů. Je tudíž logické, že se do užívání zapojí i děti ze škol. Jde tedy o nápad našich dětí, který dospělí zrealizovali. Bohužel(dík?) se nedovíme, jak by na toto dětské přání reagovala radnice v čele s panem Urbánkem.
Petr
 
Příspěvky: 461
Registrován: 22 kvě 2010 09:45

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod kočka » 09 pro 2015 08:06

selský rozum píše: V Litoměřicích se totiž objevil spasitel Urbánek, čistota, soudnost a inteligence sama, který nám jednou všem ukáže, jak by se vše mělo dělat, jelikož on všechno ví, všechno zná a je mistr nad mistry.

Jak, objevil? Ten Urbánek a jeho parta tady vyhrál volby. Chápu, že Vám to mohlo uniknout. Vy přece nejste politicky aktivnÍ.
kočka
 
Příspěvky: 193
Registrován: 13 čer 2011 05:55

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Adson z Melku » 09 pro 2015 08:42

Selskej rozum asi nebude tak apolitickej, nezávislej a nestrannej ... :D :D :D

Jsou tam indicie, že by to mohl být pan letuška osobně, tož vitaj ... :D
Adson z Melku
 
Příspěvky: 174
Registrován: 22 říj 2013 11:46

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Vladislav Liška » 09 pro 2015 09:11

Já myslím, že je škoda pokud zatím věcná diskuze spěje k osobním invektivám.

Po jednom týdnu z celkem třech (nebo je kluziště do konce roku?) už si obrázek o využítí asi lze udělat.

Snažil jsem se přesvědčit svoje děti ať si tam jdou zabruslit, nechtějí, že prý ostatní říkali, že se tam bruslí blbě a nikdo tam nechce chodit. Pokud se tohle řeší mezi dětmi, tak je to smutné.

Smutné je i to, že dětský parlament chtěl kluziště, ale dostal něco, co se tváří jako kluziště. Co si z toho děti odnesou? Že jim někdo sice vyšel vstříc, ale vlastně je podvedl a je jejich chyba, že si přesně nespecifikovali jaké kluziště, že to chtějí. Chudáci děti se apoň rychle naučí, že když je někdo může očůrat, že to prostě udělá.

Prostě jsme holt (zase) nechteli slevu zadarmo :)
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 966
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod selský rozum » 09 pro 2015 15:56

Jestliže jsem napsal, že jsem nestraník a nejsem politicky aktivní, tak to není lež! Je tady většina anonymů a najednou se bude řešit, kdo je selský rozum, který se v tomto případě zastal Severočechů? Nemám problém se osobně postavit za kohokoliv rozumného a hlavně konstruktivně smýšlejícího, který nemá svou popularitu založenou pouze na kritice, protože kritizovat umí každý blbec, ale přiložit tzv. "ruku k dílu" se téměř nevidí. Nic dobrého nemůže vzniknout z negativní energie, které je všude kolem nás víc než pozitivního myšlení... :-(
selský rozum
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 pro 2015 21:09

Re: Kluziště na náměstí

Příspěvekod Ropovod » 09 pro 2015 17:54

Asi tomu nerozumín, ale podesta 300.000,-kč? To je zápůjčka nebo výroba? Nějak mi to můj selský rozum nebere.... díky za info.
Uživatelský avatar
Ropovod
 
Příspěvky: 137
Registrován: 29 kvě 2010 00:40
Bydliště: Ltm

Další

Zpět na Kritizujeme

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník