Privatizace městské nemocnice v Litoměřicích

dotazy na zastupitele a radní

Re: Privatizace městské nemocnice v Litoměřicích

Příspěvekod Petr Urbánek » 03 pro 2019 02:33

Jak hájí radní města zájmy občanů při jednáních o převodu litoměřické nemocnice na Ústecký kraj a Krajskou zdravotní? To se ukázalo na pondělním pracovním setkání zastupitelů kraje s náměstkem hejtmana pro zdravotnictví.

1) Memorandum dojednané na setkání starosty s hejtmanem 20.11.2019 měla schvalovat zastupitelstva města a kraje na svých nejbližších veřejných zasedáních. Vedení města však v minulém týdnu požádalo o změnu, aby jej namísto zastupitelstva mohla schvalovat pouze rada města na svém neveřejném zasedání za zavřenými dveřmi, z nějž neexistuje žádný záznam o tom jak jednotliví radní hlasovali. Proč radní dosud neposkytli zastupitelům města žádné informace, odmítají účast zástupců petičního výboru na jednáních a chtějí tajit memorandum i před veřejností?

2) Vedení města nepožadovalo v memorandu žádné záruky, které by Ústeckému kraji a Krajské zdravotní znemožňovaly prodat následně litoměřickou nemocnici soukromému subjektu. Pokud by se tedy po dalších volbách dostala do vedení kraje ODS, nic by KK nebránilo obejít jednoznačný výsledek referenda a prodat ji svojí spřátelené finanční skupině (tzv. "strategickému partnerovi"). Výsledek místního referenda je totiž závazný pouze pro zastupitelstvo města, nikoli již pro zastupitelstvo kraje. A přesvědčit minimálně 35% z 800 tisíc občanů kraje k účasti v případném krajském referendu je asi utopií.

3) Radní tak dlouho předstírali, že má nemocnice zásadní ekonomické a personální problémy, až se jim podařilo srazit její hodnotu na nulu. Jednají tak o bezplatném převodu majetku v pořizovací hodnotě stovek milionů korun (v dnešních cenách možná miliard korun), a dokonce za to nežádají ani jednoznačné záruky investic do jejího dalšího rozvoje či zachování rozsahu a kvality zdravotní péče (formulace jako "Město Litoměřice a Ústecký kraj jsou si vědomy potřeby dlouhodobého zajištění kvalitní a dostupné zdravotní péče v litoměřické nemocnici a jejího zásadního významu pro občany Města Litoměřice a Ústeckého kraje, jakož i pro další pacienty." či "Ústecký kraj prohlašuje, že je v zájmu Ústeckého kraje a jeho občanů investovat do rozvoje litoměřické nemocnice obdobně jako do ostatních nemocnic začleněných do Krajské zdravotní." jsou pouhými politickými deklaracemi, nikoli zárukami, že bude dodrženo).

Opět se tak potvrdilo, že bez důsledné veřejné kontroly a pokračujícího viditelného tlaku veřejnosti není zaručeno zachování naší nemocnice ve veřejném vlastnictví ani její další rozvoj. Nenechme se tedy ukolébat skvělým výsledkem referenda a pokračujme dokud nebudou dojednány odpovídající podmínky převodu nemocnice na kraj či nepadne rozhodnutí ponechat nemocnici ve vlastnictví města s výměnou politiků v jejím vedení za odborníky.

Petr Urbánek
Uživatelský avatar
Petr Urbánek
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 291
Registrován: 16 kvě 2014 13:25

Předchozí

Zpět na Vedení města

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník