Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Birner Pavel » 01 zář 2014 08:40

Gymnázium bývalo vždy výstavní škříní školství v Litoměřicích, bohužel posledních pár let se o něm hovoří a diskutuje úplně v jiné rovině. Na jaře jsme byli svědky informací o snaze získat Gymnázium pod křídla litoměřické radnice. Toto je dlouhodobý proces, ale zástupci vedení města by se spíše měli snažit diskutovat se zřizovatelem (Kraj) o chování statutárního zástupce - ředitele pana Štykse, který tuto instituci svým chováním dlouhodobě poškozuje.
Ve vedení města máme dvě strany. U ČSSD je jasné, že si stěžovat nebude, když "Gympl" spadá do gesce jejich spolustraničky, u ODS bych očekával tlak na tuto zástupkyni přes svého krajského zastupitele.
Zde napíšu pár příkladů, jak je poškozována reputace našeho gymnázia a i můj nadpis.
1) Přes pozemky gymnázia je volný vstup na hřiště Masarykovy základní školy i do tělocvičen gymnázia. Minulý týden si pan Štyks zastavil procházejícího důchůdce a velmi hrubým způsobem se ho zeptal co tam dělá, odpověď byla velmi pragmatická, proč to toho dotyčného pána zajímá. Pan štyks odpověděl, že mu do toho je hodně, protože to je JEHO! (zde je odvozen můj nadpis). Načež starší pán odpověděl, že to je snad majetek gymnázia a ne toho pána (Štyks), co ho oslovil. Ještě proběhla pár krátkých hesel a pánové se rozešli. Kde byla nejvyššího představitele gymnázia úcta ke starším spoluobčanům, tento člověk dává pěkný příklad svým studentům. Jak je vůbec možné, aby tvrdil, že je to jeho majetek? Další příklad plynule naváže a uvidíte, že pan Štyks už nejedná ani jako majitel, ale téměř diktátor.
2) Těsně před zahájením školního roku pan Štyks rozeslal profesorům "povzbudivý mail", že jim všem snižuje osobní ohodnocení o polovinu bez udání důvodu. Krásný začátek školního roku. Osobní ohodnocení je vždy podložené nějakými kritérii, jak je možné, když ještě školní rok nezačal už o půlku škrtnout, když nemá relevantní posouzení, kdo splnil a kdo nesplnil daná kritéria. Zarážející je i forma toho sdělení, pan Štyks nemá odvahu předstoupit před profesorský sbor a vysvětlit jim důvody. Zakopává se ve své kanceláři a komunikuje jen přes mail či telefon, tak ať neřídí školu a řídí si sám sebe, když má problém s komunikací. Když budu slušný, tak je to normální zbabělec.
3) Pan Štyks se už možná pohybuje na hraně zákona, kdy nejedná s péčí řádného hospodáře. Gymnázium pronajímá své tělocvičny a snaží se tím přispět do svého rozpočtu, což je naprosto v pořádku. Pan ředitel, ale prosadil do rozvrhu své známé, kteří dříve sportovali za vyšších finančních podmínek jinde a ti kdo měli tento čas původně pro sebe museli skončit. Když zkontaktovali telefonicky pana ředitele se snahou najít jiný termín, byli panem ředitelem odmítnuti, že je to pro něj vyřešená záležitost a není třeba to dále řešit. Tím vlastně připravil pan ředitel gymnázium o další finanční prostředky do rozpočtu a ještě upřednostnil své známé.
4) V učebnách jsem se podívat nebyl, ale údajně jsou nainstalovány dvojbarevné tabule a pan ředitel údajně nevyslelch prosby profesorů, že je to špatné řešení.
Třeba chemické vzorce jsou opravdu obsáhlé a když budou přecházet na další část tabule, bude muset profeser použít jinou barvu, což pro oči studentů také není moc dobré.

Pan Štyks se opravdu chová, jako by Gymnázium byl jeho majetek, pravda je taková, že NENÍ. Bylo by dobré, aby byl vytvořen nátlak na zřizovatele, ať s tímto stavem něco udělají, protože stylem řízení pana Štykse opravdu prestiž Gymnázia upadá.

Pavel Birner
Birner Pavel
 
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2014 08:41

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Jaromír Mareš » 01 zář 2014 14:27

Zdravím Pavle,
jsem rád, že v tom litoměřická ODSka konečně není sama. Možná jsme právě našli první společný bod v oblasti školství. :)
Jaromír Mareš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 200
Registrován: 05 pro 2012 16:55

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Birner Pavel » 01 zář 2014 14:39

Zdravím,
zde to není tak ani o politickém souboji, ale o spojení litoměřičanů, kteří nejsou lhostejní k tomu, jak je gymnázium vedeno a kam chodí a budou chodit naše děti. Nemyslím si, že by výsledky studentů byly špatné, ale to je jen díky vypjetí všech profesorů, bohužel ale reputaci gymnázia poškozuje svým chováním současný ředitel. Je to škoda, protože každý z nás tam buď chodil, nebo mu tam chodí někdo ze známých či příbuzných u určitě chceme, aby do školy nechodili jen s despektem.

Pavel Birner
Birner Pavel
 
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2014 08:41

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Litomericko24.cz » 01 zář 2014 18:18

Pavel Birner - pokud si vzpomenete, co se tu odehralo pred par lety (nebo se optejte nejakeho pametnika), tak zjistite, ze kdyby nebylo lidi kolem soucasneho reditele, tak by Litomerice vubec gymnazium nemely...byla to osobni odvaha rady pedagogu, rodicu a studentu...ulohu nasich zbytecnych medii mi neprislusi hodnotit...treba si nekdo z pedagogu a studentu vzpomene...a treba budou chtit opet bojovat...uz jednou ukazali, ze na to maji...

Mimochodem - my chodili hrat do haly asi 10let a s prichodem noveho reditele jsme meli po fotbale...ale mladi florbaliste nebo basketaci (presne nevim) meli kde trenovat...a my sedli do aut a jezdime po okrese...
Litomericko24.cz
 
Příspěvky: 149
Registrován: 07 čer 2012 19:07

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Birner Pavel » 02 zář 2014 10:27

Gymnázium je již ze svého určení prestižním školským zařízením. Ostatně její studenti jsou předurčeni ke studiu na vysokých školách a měli by utvořit tzv. elitu národa. Nejde tedy jen o to naučit je předepsanou látku, ale především vštípit jim hodnoty jako je např. slušnost. To není něco, co se dá vyčíst z knížek, to musí být studentovi vštěpováno jak v rodině tak i ve škole, kde profesoři, ředitel a ostatní zaměstnanci školy by pro něj měli být vzorem a ukazovat mu jak se chovat. Ředitel takové instituce tak není jen obyčejným manažerem, jehož jedinou starostí je shánění finančních prostředků,ale především významným členem společnosti. Jako takový by měl jít svých chováním příkladem, vystupovat jako morální autorita atd..
Birner Pavel
 
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2014 08:41

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Honza » 29 zář 2014 10:19

Rozhovor s ředitelem gymnázia Milošem Štyksem. http://www.litomericko.severoceskydenik ... styks.html
Honza
 
Příspěvky: 191
Registrován: 01 úno 2014 13:39

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Jirka » 30 zář 2014 08:25

Očekávám, že se oba vrcholoví manažeři (z Tesly i gymplu) sejdou a ujasní si co je relevantní a co kydání hnoje od pohrobků Evičky. Pak by měla následovat omluva.
Jirka
 
Příspěvky: 481
Registrován: 21 zář 2010 12:26

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Birner Pavel » 01 říj 2014 10:53

Tímto se, panu řediteli gymnázia Štyksovi, omlouvám za zveřejnění svého příspěvku.
Birner Pavel
 
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2014 08:41

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Petr Panaš » 01 říj 2014 13:54

Předně musím panu Birnerovi vyseknout poklonu, jelikož ne každý se umí veřejně omluvit.
Teď bych se vrátil k tématu a navázal na odpověď Karla Krejzy na otázku v on line rozhovoru v Deníku ohledně gymnázia. Cituji : "Stejnou péči, jakou věnujeme našim základním školám, bychom chtěli věnovat i gymnáziu. Zkušenosti z poslední doby ukázaly, že to je potřeba. Změnou zřizovatele bychom rádi zlepšili podmínky pro práci pedagogů i studium žáků. Osobně jsem hovořil s náměstkyní hejtmana Ústeckého kraje Janou Vaňhovou, která tuto možnost nevyloučila. Pro nás by tento krok znamenal založení nové příspěvkové organizace, její registraci ve Školském rejstříku, podobně jako je tomu u základních škol, a bezúplatný převod majetku a budovy gymnázia z kraje na město. Podle našeho výkladu bychom dostali ze státního rozpočtu finance nejen na platy učitelů, ale i na provoz."
Odpověď je podle mého dost obecná a tak bych se zeptal na následující :
1) Město ze svého rozpočtu přispívá základním školám v průměru 3 miliony ročně, přičemž se jedná o položky na provoz, energie a platy. Počítá se s obdobnou částkou i u gymnázia, pokud se stane příspěvkovou organizací města ? Pokud s rozdílnou, tak odhad v jaké výši.
2) Změnou zřizovatele se chce docílit zlepšení podmínek pro práci pedagogů i studium žáků.
a) Jak toho nový zřizovatel chce docílit ?
b) Počítá se s personální výměnou vedení školy ?
c) Plánuje město nějaké výdaje navíc oproti těm, které poskytoval Ústecký kraj ?
Děkuji za odpověď a nemusí být nutně hned zítra do rána :)
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 970
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Jirka » 01 říj 2014 14:58

Reformami bývalých vlád se MŠMT zbavilo většiny pravomocí vzhledem ke školám. Zůstalo m.j. přidělování normativu zrizovateli. Otázka pana Panaše měla také směřovat k šéfové školství na radnici. Zdali ví, kolik by město od státu jako nový zrizovatel dostalo normativně na dvě zmíněné složky /platy a provoz/. A jestli by to nebylo mnohem vice než dnes dává gymplu kraj. Na rozdílnost celostátních a krajských normativů upozorňuje samo MŠMT.
Jirka
 
Příspěvky: 481
Registrován: 21 zář 2010 12:26

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Jirka » 03 říj 2014 09:51

Po přečtení rozhovorů starosty a místostarosty zjišťuji, že pánové z ODS nebo jejich našeptavači nemají jasno o financování středních škol. Doporučuji studium stránek MŠMT. Zřizovatelem gymnázia mohlo být město Litoměřice již několik let. Ještě jednodušší byla situace v Lovosicích, kde soudružky ve vedení města nevyužily historické šance. Ale jestli si ODS představuje, že bude zametat s ředitelem gymplu jako zametlo s ředitelem Žákem, tak ať je gympl kraje.
Jirka
 
Příspěvky: 481
Registrován: 21 zář 2010 12:26

Re: Gymnázium zřejmě změnilo majitele!

Příspěvekod Honza » 22 kvě 2015 16:34

Honza
 
Příspěvky: 191
Registrován: 01 úno 2014 13:39


Zpět na Školství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník