Jak řidiči kamionů vesele porušují Vyhlášku 294/2015 Sb.

Jak řidiči kamionů vesele porušují Vyhlášku 294/2015 Sb.

Příspěvekod Ivan Varchol » 23 úno 2017 16:52

Většina řidičů přejíždí Tyršuv most, ale ne každý si všiml, jaké vozidlo na tento most může vjet a jaká pro to platí pravidla.
Na mostě je zákazová značka B 13, která zakazuje vjezd vozidlům jejichž okamžitá hmotnost přesahuje 25 t. Jde-li o jízdní soupravu, vztahuje se tento údaj na každé vozidlo soupravy zvlášť.
Tedy sólo vozidlo 25 t a souprava 25 + 25 t.
Ale problém vzniká díky dodatkové tabulce s nápisem : Jediné vozidlo 50 t. A tady se situace mění.
Pokud je na tabulce tento nápis, smí do takto označeného úseku vjet vozidlo jehož okamžitá hmotnost, a jde-li o jízdní soupravu, okamžitá hmotnost soupravy sice přesahuje údaj na značce, nikoli však údaj na dodatkové tabulce.
V praxi to znamená, že jakékoli vozidlo nebo souprava přesahující 25 t se musí na mostě nacházet samo, bez jiných vozidel.
Takže řidič by měl zastavit provoz a teprve potom most přejet. Je to těžko představitelné vzhledem k množství kamionů jezdících po mostě, ale navíc i kdyby řidič chtěl nemá na zastavovaní vozidel v tomto případě podle zákona právo.
[b]Ve Vyhlášce č.99/1989 Sb. tam tato formulace byla:
U jízdní soupravy se omezení okamžité hmotnosti vztahuje na jednotlivá vozidla soupravy. Je-li značka č. B 13 doplněna dodatkovou tabulkou s nápisem "Jediné vozidlo .... t", smí do takto označeného úseku vjet vozidlo, jehož okamžitá hmotnost, a jde-li o soupravu, okamžitá hmotnost všech vozidel soupravy, sice přesahuje údaj na značce, nikoliv však údaj na tabulce; řidič je povinen zajistit, aby do takového úseku nevjížděla současně ze žádného směru jiná vozidla; za tím účelem lze zastavovat jiná vozidla.
V následujících novelizacích se již toto neobjevuje.
Nikdo není schopen sdělit, jakým způsobem by to řidiči měli provádět.
Ale hlavně si myslím, jestli je vůbec tato značka na uvedeném mostě potřeba. Jestli by nestačila pouze značka se zákazem vjezdu vozidel o okamžité hmotnosti 48 t, protože v průběhu dne je na tomto mostě najednou x kamionů a pokud by v tom byl problém už by se to projevilo.
A pokud je to opravdu nutné, tak jak zabezpečit průjezd v souladu s dopravním značením.
Přílohy
P1070581.JPG
Ivan Varchol
 
Příspěvky: 100
Registrován: 02 bře 2015 13:16

Zpět na Doprava a komunikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník