Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

dotazy na zastupitele a radní

Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod Axe » 30 čer 2010 09:14

Dostala se mi do rukou oficiální tisková zpráva městského úřadu. Říká se v ní, že zastupitelstvo ušetří městu 200.000 korun ročně, protože si zastupitelé zkrátili 10% na svých odměnách. To je chválihodné a v dnešní době i nutné. Rozhodně se může říci, že zastupitelé jdou zářným příkladem.

Do teď se zdá být vše jasné, jak ta pověstná facka. Ale! Popojeďme dále ...

Jiná zpráva, zveřejněná, tuším, na stránce Litoměřicka24 říká, že zastupitelé ušetří díky oněm 10 procentům 50.000 korun ročně.

A jak říkala naše "matikářka" na ZDŠ - dosadíme si do vzorce:

Var. A) 200.000 ročně úspora = 2.000.000 ročně celkem před zahájením úspor
Var. B) 50.000 ročně úspora = 500.000 ročně celkem před zahájením úspor

Tedy suma-sumárum nám tu "lítá" 1,5 miliónu korun

Zákon říká, že zastupitelé mají dle dikce tohoto zákona nárok na max. 1.950 korun měsíčně. Pojďme tedy opět k matematice:

Var. C) 1.950 x 12 (měsíců) x 27 (zastupitelů) = 631.800


Budu-li věřit spíše oficiální zprávě MěÚ, pak dostáváme tento vzorec, který zjevně nevychází:

2.000.000,- (dle zprávy MěÚ) = 631.800,- (dle maxima zákona).

A protože se jedná jen o odměny zastupitelů za 1 zasedání za 2 měsíce - a to bez starosty a místostarostů (to je důležité zmínit), tak se na mě nezlobte, ale já tomu nerozumím, přijde mi to hodně a navíc mi to nevychází.

A jako řádnému plátci všech možných daní (i těch z pozemku), se logicky a oprávněně táži, kde jsem udělal ve výpočtech chybu ??

:?:
Uživatelský avatar
Axe
 
Příspěvky: 37
Registrován: 19 čer 2010 10:34

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod wiki » 30 čer 2010 17:14

:D největší chybu jste udělal v tom, že to chcete spočítat....
Uživatelský avatar
wiki
 
Příspěvky: 73
Registrován: 27 čer 2010 15:09
Bydliště: Česká Lípa

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod Petr Hošek » 05 črc 2010 17:11

Musím se rovněž podivit nad částkou, k níž došel autor tiskové zprávy, tedy 200.000 Kč ročně úspora. Pokud vydělím 27 zastupiteli a 12 měsíci, vychází mi částka 617 Kč na jednoho zastupitele. Je-li toto 10 % z jeho odměny, jíž se vzdal, vychází mi měsíční odměna zastupitele na 6 170 Kč. Ať se na mě nikdo nezlobí, jsem zastupitel, ale takovouhle odměnu jsem nikdy neviděl, nedostal, a ani nemohu a nechci dostat. Zákon o obcích a nařízení vlády č.20/2009 Sb. říkají jasně kolik zastupitelé dostávají a, podle mého názoru, je to za tuto čestnou funkci víc než dost. Pokud někdo dělá zastupitele pro těch pár stovek (podle vyhlášky), pak je to smutné. Nechci však nikoho urazit, všichni přítomní zastupitelé hlasovali jednomyslně pro snížení a zastupitelé ČSSD se vzdávají své odměny ve prospěch malých projektů ve městě. Takže si osobně myslím, že 200.000 Kč , k nimž došel autor článku, je výpočet chybný, snad ve snaze pochválit krok představitelů města vstříc úsporám. V závěru si však neodpustím poznámku, i těch případných 200.000 Kč je pouze symbolických ve srovnání s milionovými částkami vynaloženými leckdy velmi dikutabilně.
Petr Hošek
 
Příspěvky: 29
Registrován: 22 kvě 2010 08:26

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod Vladislav Liška » 05 črc 2010 18:41

Takze spravne cislo by melo byt 63180 usetrenych Kc rocne? A to jeste bude asi spis mene, protoze tam jsou nejake vyjimky... Takze zastupitele se tedy vzdavaji maximalne 200 korun mesicne? Marketingove to zni mnohem mene zajimaveji nez usetrenych 200 000, ze? :( urcite to je krok dobrym smerem, jen je asi ponekud kratky... :( Pokud je to jinak, prosim o opravu, bohuzel mi to prijde spis jako zamer, je pred volbama a vsichni radi zustanou na svych teplych misteckach a kladne body se tuze hodi.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod dotik » 06 črc 2010 07:41

Myslím, že s volbama to nemá co dělat...voliči naprosto jasně ukázali, že je nezajímají prázdná hesla, sliby a třicetikorunové "úplatky", ale od VŠECH svých zástupců čekají dlouhodobou práci...
dotik
 

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod Vladislav Liška » 06 črc 2010 07:56

a vedi to ti zastupitele? :) Mozna jim to nekdo zapomnel rict :)
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod dotik » 06 črc 2010 08:06

:) od toho mají své tajemníky, poradce, oblastní šéfy, okresní šéfy nebo jak se to jmenuje ve všech stranách :) aby je na to upozornili...

ale bylo by hezké, když by někdo z města zveřejnil konkrétní částky...protože hádám, že ta úspora bude někde mezi...vzhledem k tomu, že to stanovuje zákon (jak odměny neuvolněných, tak uvolněných zastupitelů), tak na tom asi fakt není nic tajného...
dotik
 

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod Axe » 07 črc 2010 12:08

Já souhlasím s dotikem a zveřejnění těchto informací by bylo jistě vhodné. Částka 200.000 je černě na bílém v oficiální tiskové zprávě radnice. Pak je nutné oficiálně se k tomu vyjádřit. Buď se jedná o chybu a nebo je nutné vysvětlení. Pokud zde pan zastupitel Hošek píše, že nikdy tolik peněz "na výplatní pásce" neměl, je 100% někde chybička. Tak jako tak - "míček zůstává na straně soupeře" a je proto na MÚ aby nám osvětlil kde se stala chyba.

Prostě v penězích má být pořádek a teď zrovna nějak moc není ... :?
Uživatelský avatar
Axe
 
Příspěvky: 37
Registrován: 19 čer 2010 10:34


Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod Axe » 07 črc 2010 17:42

No tak to je přesně to, co mi chybí. Na naší radnici můžeme začít... Momentální situace je taková, že jako plátce daní a tudíž ZAMĚSTNAVATEL zaměstnanců státní správy mám pouze povinnost někoho (a něco) platit, ale nemám právo vědět kolik jim platím.
:idea:
Uživatelský avatar
Axe
 
Příspěvky: 37
Registrován: 19 čer 2010 10:34

Re: Já tomu nerozumím, půl milionu, nebo dva?

Příspěvekod Vladislav Liška » 07 črc 2010 18:25

Axe, dovolim si malinko oponovat, z rozpoctu za lonskej rok je videt kolik se vydalo na platy zamestnancu a zastupitelu. Jaky ma ale kdo plat to videt bohuzel neni. Doporucuji zakon 106/1999. dle toho by to snad jit melo.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice


Zpět na Vedení města

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků